Keď sa vytratí morálka a zostanú len umelé hodnoty...

Autor: Katarína Sileská | 5.12.2012 o 13:30 | (upravené 5.12.2012 o 13:36) Karma článku: 11,18 | Prečítané:  1637x

Dnes som si na internete otvorila článok s názvom: „Matka gréckeho expremiéra má údajne konto s 550 miliónmi eur". Tento článok by ma do veľkej miery ani neinteresoval, pokiaľ by tam nebol použitý prívlastok „matka gréckeho expremiéra".

Predstavte si situáciu, že si žijete nadštandardným spôsobom, Vaša firma finančne prosperuje, zamestnanci sú nadmieru spokojní a vaše finančné kontá sú už tak plné, že peniaze musíte dať aj na účty svojich rodinných príslušníkov, aby to nebolo až priveľmi podozrivé. A zrazu sa ocitne vaša firma vo finančne nelichotivej situácii, z toho, že ste žili nadštandardným spôsobom a vy musíte znižovať platy a prepúšťať dobrých a kvalitných zamestnancov. Stále si musíte požičiavať od iných, ktorí majú možno menej ako vy a vaše dlhy sa prehlbujú. Ale vy a vaši rodinní príslušníci máte stále „tučné" bankové kontá. Záver ? Buď ste bezcitný a nemorálny cynik, ktorý nemá finančného dna. Alebo ste Grék.

Podľa približných odhadov sa zatiaľ poslalo do Grécka 290 miliárd eur (pôžičky z eurozóny a z ECB). Ak si vydelíme toto číslo počtom obyvateľov Grécka, tak nám vyjde množstvo peňazí, ktoré sme spoločne „veľkým európskym záchranárskym štýlom" poslali na jedného Gréka. T.j. približne 26 000 eur.

V krajine, ktorá viackrát prešla bankrotom a je zadlžená až po „posledné okno" Európskej centrálnej banky si štátni zamestnanci prilepšujú svoju finančnú situáciu 13. a 14. platom a niektoré dôchodky sú ešte nadštandardnejšími než je „grécky štandard".

A my - chudáci, žijeme v krajine, pod nadvládou kráľa Istota a jeho verných sluhov. V krajine, kde má dopriate iba ten, ktorý „žije v paláci" kráľa a zdieľa jeho názor, s vidinou lepšieho života. Tam kde platia poctivo dane tí, čo majú najmenej a tým prispievajú na záchranu tých, čo nemajú dna. A tí, čo majú najviac, oberajú tento štát aj o to posledné, čo v ňom ostáva.

Prosím Vás, kde sa vytratila morálka, solidarita a základné zásady ľudskej spoločnosti ?!?

Učili nás niekedy naši rodičia alebo učitelia v školách, že máme pomáhať ľudom, ktorí majú viac než my ? Nie je to náhodou opačne ? Že tí, čo majú najviac, by mali pomáhať tým, čo majú najmenej ? Prevrátenosť základných hodnôt a toho, čo je v živote najdôležitejšie, upadá niekde za hranice racionálnej pochopiteľnosti...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?